Pyrotechnické pomůcky
NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ PYROTECHNICKÉ POMŮCKY !!!
zde můžete nahlédnout blíže na některé jednotlivé pyrotechnické pomůcky a nástroje pro přípravu a odpalování zábavní pyrotechniky. Je to spíše jen ukázka, z čeho všeho se vlastně takový ohňostroj skládá či připravuje.
Tyto stránky jsou pouze informativního charakteru, tudíž neneseme žádnou odpovědnost v souvislosti s neodbornou nebo neoprávněnou výrobou, úpravou či jinou manipulací s pyrotechnickými výrobky.
![]() |
Bleskovice
NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ JEDNOTLIVÉ PYROTECHNICKÉ VÝROBKY, POUZE SESTAVUJEME A ODPALUJEME CELÉ OHŇOSTROJE. VEŠKERÝ OBSAH JE ČISTĚ INFORMATIVNÍHO A ILUSTRAČNÍHO CHARAKTERU !!!.
PYROLEPA - BLESKOVICE
Dalším prvkem pro zapalování je ohňostrojná pyrolepa (někdy i bleskovice). Je to průhledná lepící páska, kde uprostřed je nanesena vrstva černého zrněného prachu. Hoří velmi rychle, je to patrné i z názvu a je málo odolná vlhku. Prodává se v kotoučích po 15m, nejčastější využití je právě u zapalování pyrotechnických svíček ze kterých se skládají různé symboly, loga, písmena, číslice nebo krátké nápisy.
ukázka aplikace na pyrotechnické svíčky
Komunikační trubice
NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ JEDNOTLIVÉ PYROTECHNICKÉ VÝROBKY, POUZE SESTAVUJEME A ODPALUJEME CELÉ OHŇOSTROJE. VEŠKERÝ OBSAH JE ČISTĚ INFORMATIVNÍHO A ILUSTRAČNÍHO CHARAKTERU !!!.
Komunikační trubice je zpravidla plochá papírová trubice o průměru cca 1cm, většinou na povrchu opatřená plastovou fólií, která ji chrání jak před mechanickým poškozením, tak před vlhkostí a především proti náhodné jiskře. Uvnitř trubice se nachází převážně 5 tenkých černých stopin. Některé jsou pouze s jednou plochou černou stopinou. Takto uzavřená hoří mnohem rychleji, skoro vlastně střelí. Používá se nejčastěji u svodů kulových pum k rychlému přenosu plamene, dále na propojení více výrobků, které se mají odpálit téměř současně. Pokud je stopina delší než 2m je lepší ji na několika místech podélně naříznout, aby nedošlo při velkém nahromadění vzniklých plynů k podstřelení (roztrhání) a následnému nezapálení dalšího výrobku. Zapálení se provádí pomocí elektrického roznětu nebo zápalnice a zpoždění např. u kulových pum zpožďovacím prvkem.
komunikační trubice v plastovém obalu (50m)
komunikační trubice jiných barevných provedení - barevný obal nemá žádný jiný vliv
detail komunikační trubice
zde na detailu je pěkně vidět plochý svazek stopin obalené papírovou trubicí a folií
další detail na obnažené komunikační trubice (některé nemají svazky stopin, ale jednu plochou)
papírová komunikační trubice ( dvojitý papírový obal )
Pár fotografií jak jednoduše spojit dvě komunikační trubice
jednoduché zapojení další komunikační trubice tzv. odbočky
Spojení komunikační trubice se zápalnicí
zde zajišťujeme zápalnici provázkem proti případnému vytažení a zafixujeme lepící páskou
některé komunikační trubice bývají taktéž opatřeny rychlo-spojkou a zápalnicí
bajonetová spojka - pouze se zatrčí do sebe a pootočí
detail upevnění komunikační trubice ke konektoru
Lepící pásky a folie
NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ JEDNOTLIVÉ PYROTECHNICKÉ VÝROBKY, POUZE SESTAVUJEME A ODPALUJEME CELÉ OHŇOSTROJE. VEŠKERÝ OBSAH JE ČISTĚ INFORMATIVNÍHO A ILUSTRAČNÍHO CHARAKTERU !!!.
Zde není třeba žádného komentáře, zde jen na pár fotografiích ukážeme jaké používáme pásky a folie pro přípravu našich ohňostrojů.
samolepicí páska polypro-pylenová (transparentní)
samolepicí páska filamentní (vystužená skelnými vlákny s vysokou pevností)
samolepicí páska papírová (přírodní hnědá)
papírová páska Craft 60 s vysokou pevností pro pasting kulových pum
samolepicí páska hliníková (šíře 50 - 100mm)
výstražná bezpečnostní folie (bílá s červenými pruhy bez potisku 500m)
výstražná bezpečnostní folie (potisk VSTUP ZAKÁZÁN)
hliníková folie (silný alobal) pro překrytí před padajícími žhavými zbytky nebo jiskrou
balící stretch folie (proti vlhkosti, dešti apod.) možno použít i mikroten
Odpalovací pult - přehled
U větších ohňostrojů bývá několik desítek až stovek odpalů, proto se používá elektrické odpalovací zařízení, které je buď manuální s tlačítky nebo složitější s programováním jednotlivých odpalů, sekvencemi a jinými vymoženostmi. Spousta je jich dnes řízeno počítačem. Dále existují pulty z bezdrátovým radiovým přenosem nebo různě kombinované.
Všechny druhy odpalovacích pultů jsem pro větší objem dat a také lepší přehlednost rozdělil do samostatných stránek. Chcete-li se dozvědět více, stačí jen kliknout na daný obrázek a otevře se stránka s daným pultem.
Malý obyčejný odpalovací pult na 16 topů |
Pokročilejší manuální odpalovací pult na 40 topů + 4 bezdrátové |
Manuální + digitální odpalovací pult na 80 topů + 4 bezdrátové po modernizaci 2010 |
Digitální odpalovací pult na 160 topů - modernizace 2015 |
Bezdrátové modulární odpalovací zařízení na 12 topů |
A takhle například vypadalo naše odpalovací pracoviště před modernizací - tedy do roku 2010.
Zde je zařízení po modernizaci 2010, jen to na obrázku není tak úplně dobře vidět.
Palníky
NEPRODÁVÁME ŽÁDNÉ JEDNOTLIVÉ PYROTECHNICKÉ VÝROBKY, POUZE SESTAVUJEME A ODPALUJEME CELÉ OHŇOSTROJE. VEŠKERÝ OBSAH JE ČISTĚ INFORMATIVNÍHO A ILUSTRAČNÍHO CHARAKTERU !!!.
Pokud zrovna nemáme ohňostroj na jedno odpálení, kde se na zapálení použije zápalka, používáme ve většině případů elektrické iniciátory nebo také rozněcovadlo přesněji mžikový pilulový palník . Nejčastěji se používá SO (středně odolný) nebo NO (nízko odolný). Na elektrické odpalování je však zapotřebí ještě nějaké ovládací zařízení, kterých je na trhu spousta druhů s různými počty odpalů a dalšími, dnes již digitálními prvky.
Pilule elektrického palníku se skládá ze dvou kovových od sebe izolovaných lamel, propojených tenkým žhavícím drátkem, který po iniciaci (rožhavení) nejprve zapalí teplocitlivou slož a poté povrchovou zážehovou slož. Povrch pilule je opatřen nitrolakem proti zvlhnutí.
ukázka starých palníků z roku 1990 (balení 150ks, odpor pilule 1,8-2,0 ohmu)
detail starých palníků
Několik obrázků elektrických mžikových pilulových palníků SO a NO
Nový typ středně odolných palníků - nyní se používají
starší SO palníky s delšími přívodními kabely (5m)
SO palníky s krytkou
Starší typ mžikových palníků SO - délka drátů 10cm (opor pilule je 0,52-0,56 ohmu)
Čínské mžikové palníky (zde je odpor palníků různý od 0,8-1,2 ohmu) což neodpovídá ani SO ani NO
čínské s krytkou - délka 10cm
krytka jde lehce sundat
Balení čínských palníků - 150ks (Chtěl bych UPOZORNIT při použití více čínských palníků v sériovém zapojení se stává, že některé prostě nezapálí a přitom jsou v pořádku, myslím si, že to způsobují rozdílné odpory pilulí a při iniciaci zažehnou rychleji ty s nižším odporem, tím se rozpojí obvod a pak s větším odporem pilule nestačí zažehnout). Dlouho jsem si nad tím lámal hlavu, kde je chyba, že to všechny palníky nezapálí a proto na více palníků do serie používám zásadně naše české osvědčené palníky od META-PYRO nebo IGNITERS (Jiří Šmerda), kde nikdy nebyla jediná selhávka.
Detail na pilule palníků SO
základní schéma zapojení palníku - 1) jednoduché s tlačítkem, 2) s tlačítkem a kontrolní LED diodou správného zapojení okruhu, 3) tlačítko, kontrolní LED dioda a větší odpalovací napětí, zde je nutné zařadit druhou diodu, aby se zabránilo při vyšším napětí zničení LED diody. Ve schématu je navržen větší odpor 1kΩ z důvodu slabšího svitu (ve tmě tolik neoslňuje a dále má menší protékající proud). Počet palníků je pouze informativní, záleží na průřezu vodičů a jejich délkách, podle toho pak díky Ohmova zákona vypočítáme kolik je jich možné zapojit.
možnosti zapojení palníků - ve většině se používá sériové zapojení. Důvod je jednoduchý. Při sériovém zapojení proud všemi palníky protéká stejný tedy 2,12A, ale je nutné zvýšit napětí, aby se k palníkům proud dostal. Navíc zapálí se všechny palníky naráz až se celý okruh uzavře. Lépe se tím také zjišťuje správnost zapojení. Je to stejné jako žárovičky na vánočním stromku, pokud jedna není nebo je vadná, stromek nesvítí. Naopak je tomu u paralelního zapojení, kde napětí postačuje menší, ale proud se sčítá s počtem palníků, nezapomínejme také na odpor vodičů. Každý palník má cca 2,12A a násobte to počtem zapojených palníků, kde v našem případě (obrázek) je zapotřebí 6x 2,12=12,72 A. Baterie s tak vysokým proudem mají pouze olověné akumulátory a autobaterie. Další problém při různých délkách kabelu (při stejném průřezu), kabel co je kratší odpálí dříve a delší kabel odpálí později. Jsou to však řádově milisekundy. Zde se kontrola správného zapojení provádí na každý palník zvlášť, než se jednotlivé větve propojí, pak už nelze zjistit vadné zapojení nebo nefunkční palník.
tabulka s parametry mžikových palníků
typ pilule | označení | odpor elektrické pilule | bezpečný proud po dobu 5 min. | roznětný proudový impuls 4 ms | teplotní rozsah použití |
SO | Typ č. 1 | 0,48 Ω - 0,52 Ω nebo 0,52 Ω - 0,56 Ω |
0,45 A | 2,12 A | -20°C až +40°C |
Typ. č. 2 | 0,48 Ω - 0,52 Ω nebo 0,52 Ω - 0,56 Ω |
0,45 A | 2,12 A | ||
NO | Typ. č. 22 | 1,5 Ω - 1,7 Ω nebo 1,7Ω - 1,9 Ω |
0,18 A | 1,0 A |
Pro spolehlivé odpálení jednoho palníku stačí plochá baterie a kus drátu na prodloužení.